Kuidas Albit töötab

mehanism

Loe lisaks Albiti toimemehhanism.pdf

22

 

Põhimõtteline skeem kuidas Albit toimib

Albiti toimeaine polü beeta hüdroksüülõli hape on valmistatud pinnases elavatest kasulikest bakteritest. Põhiosa preparaadist moodustab bacillus megaterium-77% kuivainest. Teine bakter, Pseudomonas aureofaciens võimendab toimeaine toimet. Tema poolt eralduvad fermendid viivad toimeaine aktiivsasse vormi (oligomeerid, aminobutiraat). Spetsiaalselt valitud mineraalained (Mg, K, N jt) võimendavad ca 10 korda toimeaine sooritusvõimet ja on kui toimeaine konservandid. Albiti kasutamisel need lisandid on aga kui stardipakett seemnetele/taimedele.

Toimeaine ja tema  toodetud derivaatide koosmõjul  NADPH retseptoritega mõjutatakse taime kasvusüsteeme, mis paiknevad taime rakkude pinnal. . Selle tulemusena tekivad superoksiidid- ja teised hapniku vormid. See protsess vallandab antioksüdantide tekke, mis on võimelised avaldama otsest mõju patogeenidele. Kokkuvõttes suureneb taime antioksüdantne võime  1,4- 3,6 korda. Kõrgendatud antioksüdantide tase rakkudes tõstab omakorda askorbiinhappe ja klorofülli sisaldust taimes. (kuni 100% võrreldes kontrolliga). Kõik stressid viivad taime klorofülli sisalduse alla, seega eelnevalt Albitiga töödeldud taim saavutab kõrgendatud stressitaluvuse. Tootmistingimustes on fikseeritud taimede põuakindluse tõus, vastupidavuse tõus madalatele ja kõrgendatud temperatuuridele, pestitsiidide põhjustatud stressile, pinnase reostustele jne.

NADPH retseptorite aktiveerimine Albiti mõjul viib superoksiid- anioni  ja peroksiidi sünteesini ja salitsiilhappe tekkeni. Mis on ülitähtsad ühendid taime immmuunsüsteemi tugevdamisel. Rakud omandavad erakordse vastupidavuse haiguspatogeenide toimele. Tänu sellele omandab Albit süsteemse fungitsiidi omadused, mis on suuteline tõstma immuunsust laia ringi haiguste vastu. See omadus levib ka taime neisse osadesse, mis ei ole otseselt Albitiga kokku puutunud.

Salitsüülhappe süntees annab Albitile ka kasvustimulaatori omadused. Ta mõjutab otseselt taime rakkude ja võrsete kasvu, soodustab uute pungade, õite loomist- mis lõppkokkuvõttes viivad saagikuse tõusule.

Seemnete töötlemisel Albitiga toimub taime mõjutamine läbi risosfääri. Toimeaine satub nii risosfääri ja taime retseptoritele . Väheneb kahjulike patogeenide arv pinnases (Fusarium), ja toimub kasulike mikroobide paljunemine (Сladosporium, Trichoderma ja Gliocladium)- kasv kuni 600%.

Toimub ka lämmastikku fikseerivate bakterite – Azotobacter ja teiste aktiveerimine mille tulemusena tekib pinnasesse ca 40 kg täiendavat lämmastikku ha kohta. Toimub ka mullas paiknevate mineraalainete viimine  taimedele omastatavasse vormi;  N- 24-25%, P 26-40%, K 9-20% võrra suureneb pinnases nende elementide omastatav kogus.

Seega Albit on universaalne taimekasvatuspreparaat, mis toimib praktiliselt kõigis taime eluvaldkondades.

Albiti toimemeghanismi skeem